Rok 2020 - czy Mieć piękne zęby? - Dobry dentysta

Implantologia Gliwice

Chirurgia stomatologiczna jako specjalizacja stomatologii

Stomatologia jest na tyle obszerną dziedziną medycyny, że w jej ramach można wyróżnić kilka specjalizacji zajmujących się wykonywaniem określonych zabiegów dentystycznych. Jedną ze specjalizacji stomatolo

Rok 2020 - czy  Mieć piękne zęby? - Dobry dentysta Implantologia Gliwice
gicznych jest chirurgia stomatologiczna. Chirurgia stomatologiczna zajmuje się leczeniem operacyjnym jamy ustnej oraz jej okolic, a sama specjalizacja pochodzi z pogranicza dwóch dziedzin medycyny, takich jak stomatologia oraz chirurgia. Zabiegi wykonywane w gabinecie dentystycznym w ramach chirurgii stomatologicznej to usuwanie zęba, ewakuacja ropnia oraz montowanie implantów. Chirurgia stomatologiczna stanowi szeroki oraz istotny dział stomatologii, zajmujący się wykonywaniem zabiegów operacyjnych w obrębie jamy ustnej oraz w okolicach twarzoczaszki. Można wyróżnić wiele zabiegów wykonywanych w ramach tej specjalności. Dentysta zajmujący się wykonywaniem zabiegów chirurgicznych musi posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności. Najczęściej wykonywanymi zabiegami w ramach chirurgii stomatologicznej są ekstrakcja zęba, leczenie ropni oraz odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku.


Zabiegi z zakresu stomatologii dziecięcej

Stomatologia dziecięca jest jedną z osobnych specjalizacji stomatologicznych, co może wydawać się nieco zaskakujące, jednak są podstawy ku takiemu podziałowi. Głównym powodem, dla którego stomatologia dziecięca stanowi osobną specjalizację, jest różnica w budowie zębów oraz całego układu narządów i tkanek w jamie ustnej u dzieci w wieku rozwojowym. Zabiegi oferowane przez gabinet stomatologiczny w ramach stomatologii dziecięcej to wypełnienie zęba mlecznego, usunięcie zęba mlecznego, lakowanie bruzd czy też leczenie amputacyjne. Dobry dentysta oferuje także przeprowadzenie wizyty adaptacyjnej, która pozwala dziecku oswoić się z wnętrzem gabinetu stomatologicznego oraz z samym lekarzem przeprowadzającym zabiegi. Stomatologia dziecięca bywa nazywana także pedodoncją i zajmuje się takimi kwestiami, jak zaburzeniami ząbkowania u dzieci, leczeniem zębów mlecznych, leczeniem zębów stałych niedojrzałych czy też leczeniem chorób błony śluzowej u dzieci. Ponadto stomatologia dziecięca może zajmować się profilaktyką próchnicy, na którą narażone są także dzieci.


Ortodoncja jako specjalizacja stomatologiczna

Ortodoncja jest jedną z wielu specjalizacji stomatologicznych, której głównym przedmiotem zainteresowania jest leczenie wad zgryzu. Ortodoncja jest drugą ze specjalizacji stomatologicznych, których ukończenie jest wzajemnie uznawane przez kraje Unii Europejskiej. Lekarz dentysta, który zajmuję się leczeniem wad zgryzu poprzez używanie odpowiednich aparatów stomatologicznych, jest nazywany ortodontą. Leczenie ortodontyczne ma głównie cel zdrowotny, przywracając właściwe funkcjonowanie zgryzu, jednak cel estetyczny leczenia także jest istotny dla wielu pacjentów. Leczenie ortodontyczne, polegające na noszeniu odpowiedniego aparatu ortodontycznego na zęby, może być przeprowadzone w każdym wieku. Gabinet stomatologiczny może specjalizować się w przeprowadzaniu leczenia typowo ortodontycznego, dlatego często można znaleźć gabinety ortodontyczne. Ortodoncja poza samym leczeniem zajmuje się także profilaktyką wszelkich wad zgryzu, zwłaszcza u dzieci. Leczenie ortodontyczne mające na celu przywrócenie właściwego zgryzu jest procesem długotrwałym.


Kwalifikacje zawodowe stomatologa

Lekarz dentysta, jak każdy inny lekarz pracujący w zawodzie, musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, które umożliwiają dentyście wykonywanie szeregu zabiegów stomatologicznych. Zostanie lekarzem dentystą nie jest takie proste, ponieważ wymaga wielu lat nauki i zdobywania umiejętności praktycznych. Lekarz dentysta, żeby założyć własny gabinet stomatologiczny, musi poświęcić wiele lat na naukę wszelkich koniecznych umiejętności. Żeby zostać dentystą, należy najpierw ukończyć odpowiednie studia na kierunku lekarsko-dentystycznym. Pełne prawo, żeby wykonywać zawód dentysty, otrzymuje się po zdaniu specjalnego egzaminu zwanego Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym. Podczas trwania studiów można wybrać spośród różnych specjalizacji dentystycznych. Po ukończeniu studiów oraz zdaniu egzaminu końcowego, lekarz dentysta może zacząć pracę w zawodzie w prywatnym gabinecie stomatologicznym lub w innych placówkach. Dentysta może stale podnosić swoje kwalifikacje poprzez uczęszczanie na różne kursy lub ukończenie kilku innych specjalizacji.